معرفي بيست شبكه ماهواره‌اي تخصصي در قالب پويانمايي

معرفي بيست شبكه ماهواره‌اي تخصصي در قالب پويانمايي

معرفي بيست شبكه ماهواره‌اي تخصصي در قالب پويانمايي

به نقل از http://pajuhesh.irc.ir/product/magazine/index/mag/39375?

سيد محمدحسين موسوي‌نسب*
راضيه لعل**

پيش‌گفتار
پويانمايي جلوه گرافيكي مجموعه‌اي از نقاشي‌هاي دو بعدي يا سه بعدي است كه با نظمي مشخص در كنار يكديگر قرار مي‌گيرند. ژوينسور مك‌كي1 از ايالات متحده و اِميل كول و ژورژ مِلِس2 از فرانسه از پيشگامان هنر پويانمايي جهان بوده‌اند، ولي امروزه مك‌كي را پدر اين صنعت به شمار مي‌آورند. متعددي آثار پويانمايي‌ از اوايل قرن بيستم توليد شد، اما بسياري بر اين باورند كه شخصيت دايناسوري خلق‌شده از سوي مك‌كي، در سال 1914 ميلادي، نخستين پويانمايي تاريخ رسانه بوده است. پويانمايي كوتاه او شامل 10 هزار تصوير نقاشي، بود.

تصويري از پويانمايي «دايناسور گرتي»
در طول دهه‌هاي 1930 و 1940 ميلادي، شركت‌هاي فيلم‌سازي، سرمايه‌هاي هنگفتي را براي توليد پويانمايي‌هاي سينمايي كوتاه هزينه كردند. پويانمايي پس از جنگ جهاني دوم، جايگاه پيشين خود را در سينما از دست داد. از آن پس و تا مدت‌ها تلويزيون، كه رسانه جديد آن زمان بود، اين هنر را پشتيبان مالي كرد. از اواخر دهه 1950 ميلادي، با پخش توليدهاي نوآورانه‌اي، پويانمايي شاهد تولدي دوباره در تلويزيون بود. يكي از نخستين شركت‌هاي بزرگ توليد پويانمايي تلويزيوني جهان، Hanna-Barbera Productions بود. ويليام هانا و جوزف باربارا بنيانگذاران اين استوديو بودند كه پويانمايي مشهور Tom & Jerry را بين سال‌هاي 1940 تا 1957 توليد كردند. در ابتدا پويانمايي براي مخاطب كم سن و سال توليد مي‌شد، اما امروزه همه گروه‌هاي سنّي از تماشاي آن بهره مي‌برند.
هنر پويانمايي در طول زمان و بين سال‌هاي 1960 تا پايان قرن بيستم به چنان جايگاهي دست يافت كه به بخش جدايي‌نا‌پذير برنامه‌هاي تلويزيوني تبديل شده است و بسياري از پژوهشگران تلويزيوني، پويانمايي را يكي از قالب‌هاي اصلي تلويزيوني مي‌دانند (براي نمونه گِلن كريبر، 2008).1 پس از آن با ظهور شبكه‌هاي تلويزيوني كابلي و سپس ماهواره‌اي، پويانمايي تلويزيوني، شيوه‌هاي جديدي توليد مي‌شود.
نخستين شبكه‌هاي تخصصي قالب پويانمايي در بسياري از كشورهاي توسعه‌يافته در دهه 1990 ميلادي ظهور كرد. براي نمونه شبكه تلويزيوني Animax جزو نخستين و بزرگ‌ترين شبكه‌هاي تخصصي تلويزيوني پويانمايي جهان بود كه در ژاپن تأسيس شد (مجله Business Week، 2005)2 اين شبكه 24 ساعته به 17 زبان دنيا انيميشن پخش مي‌كرد. سايت Sony Animax وابسته به شركت رسانه‌اي سوني كه شبكه يادشده نيز به‌ آن تعلق دارد، ادعا مي‌كند 89 ميليون نفر از 62 كشور جهان، روزانه بيننده برنامه‌هاي آن هستند.3 امروزه ژاپن يكي از قطب‌هاي اصلي توليد انواع پويانمايي در عرصه جهاني است. به عنوان نمونه‌اي ديگر، در ايالات متحده Cartoon Network نيز جزو نخستين شبكه‌هاي تخصصي پويانمايي بوده است. همچنين جدا از شبكه‌هاي تخصصي، شبكه‌هاي تلويزيوني زيادي نيز در سرتاسر جهان، برنامه‌هاي پويانمايي پخش مي‌كنند. براي نمونه در ژاپن، شبكه‌ تلويزيون ملي TV Tokyo، با وجود آنكه شبكه تخصصي نيست، ولي پويانمايي‌هاي زيادي را پخش مي‌كند. البته بر اساس تحقيق‌هاي انجام شده، كشورهايي چون روسيه و اروپاي شرقي كه در زمينه توليد پويانمايي فعال بوده‌اند، هنوز شبكه‌اي تخصصي ويژه اين‌ كار راه‌اندازي نكرده‌اند.4
براي تحقيق بيشتر در اين زمينه و براي دسترسي به بانك كم و بيش كامل از نخستين پويانمايي‌ها تا پويانمايي امروزي، تارنماي Big Cartoon Database5 قابل معرفي است.
در اينجا بيست شبكه تخصصي در قالب پويانمايي معرّفي شده است. شبكه‌هايي كه در اين گزيده گنجانده شده، از جمله مشهورترين و پربيننده‌ترين شبكه‌ها در بين مخاطبان مورد هدفشان بوده و بيشترين زمان پخش‌شان را به پويانمايي اختصاص داده‌اند. تماشا و تحليل اين شبكه‌ها مي‌تواند تجربه‌هاي ارزشمندي را به برنامه‌سازان تلويزيوني و علاقه‌مندان اين صنعت هنري هديه دهد.

 


نام شبكه
Animax
كشور
ژاپن
زبان
ژاپني
ماهواره
Astra 1H
تاريخ آغاز به كار
١۹۹۸
فركانس
12343/H/27500
آدرس اينترنتي

 

Animax وابسته به شركت رسانه‌اي سوني و دفتر مركزي آن در توكيو است. به گفته شبكه خبريAnime و همچنين مجله Business Week، شبكه تلويزيوني Animax جزو نخستين و بزرگ‌ترين شبكه‌هاي تلويزيوني ۲۴ ساعته تخصصي در قالب پويانمايي در جهان است. اين شبكه تلويزيوني با داشتن چندين نسخه، به 17 زبان مختلف از جمله انگليسي، بيش از 100 ميليون نفر بيننده در ۶۲ كشور دارد. عنوان اين شبكه، تركيبي از دو واژه anime و max است.

 

 

نام شبكه
Mangas
كشور
فرانسه
زبان
فرانسوي
ماهواره
Hotbird 13C
تاريخ آغاز به كار
١۹۹۶
فركانس
12692/H/27500
آدرس اينترنتي

 

اين شبكه فرانسوي‌زبان در حقيقت نسخه به‌روزشده شبكه AB Cartoons سابق است. AB Cartoons در سال ۱۹۹۶ ويژه جوانان راه اندازي شد و پويانمايي‌هاي ژاپني را كه پيش از آن در «Club Dorothée» در TF1 نشان داده مي‌شد، به نمايش گذاشت. دفتر مركزي اين شبكه در سن دنيس در شمال پاريس است. با گذشت زمان، ميان‌سالان و نوجوانان به اين موضوع توجه كردند. نام اين شبكه از ابتداي سپتامبر سال ١٩٩٨ به «Mangas» تغيير يافت.

 

 

نام شبكه
Teletoon
كشور
كانادا
زبان
انگليسي
ماهواره
Eutelsat 13A
تاريخ آغاز به كار
١۹۹۷
فركانس
12577/H/27500
آدرس اينترنتي

 

اين شبكه وابسته به شركت رسانه‌اي Astral است و فقط پويانمايي پخش مي‌كند. Teletoon در ابتداي راه اندازي، پخش برنامه‌هاي خود را از ساعت ٧ صبح با محتوايي مناسب براي كودكان پيش دبستاني آغاز كرد و در نيمه شب با برنامه‌هايي ويژه بزرگسالان پايان مي‌داد. اين شبكه در سال‌هاي بعد برنامه‌هاي خود را متنوع كرد. Teletoon دو نسخه به زبان‌هاي انگليسي و فرانسوي دارد.

 

 

نام شبكه
Tooncast
كشور
برزيل
زبان
پرتغالي
ماهواره
Intelsat 21
تاريخ آغاز به كار
2008
فركانس
3760/V/27690
آدرس اينترنتي

 

اين شبكه تلويزيوني وابسته به شركت Turner Broadcasting System است. اين شبكه نسخه‌هايي به سه زبان اسپانيايي، پرتغالي و انگليسي دارد و در كشورهاي امريكاي لاتين نيز قابل دريافت است. اين شبكه بيشتر كارتون‌ها و پويانمايي‌هاي قديمي و كلاسيك را پخش مي‌كند. يكي از جذابيت‌هاي منحصر به فرد تارنماي اين شبكه آن است كه در ابتداي ورود به صفحه، از شما مي‌خواهد از بين 15 شخصيت محبوب كارتون‌هاي ديزني يكي را انتخاب كنيد و سپس كل طراحي صفحه اصلي و بخش‌هاي مختلف صفحه نخست را بر اساس محصول‌هاي آن شخصيت، تغيير مي‌دهد.

 

 

نام شبكه
Anime Network
كشور
ايالات متّحده
زبان
انگليسي
ماهواره
Galaxy 15
تاريخ آغاز به كار
۲٠٠۲
فركانس
4140/V/29270
آدرس اينترنتي

 

اين شبكه، در پخش پويانمايي‌هاي تلويزيوني ژاپني و پويانمايي‌هاي سينمايي آسيايي در آمريكاي شمالي پيشگام است. شبكه «Anime Network» كه دفتر مركزي آن در هيوستون آمريكاست، يكي از نخستين شبكه‌هاي پخش بر پايه درخواست ((VOD پويانمايي محسوب مي‌شود. هدف اين شبكه، ارائه بهترين برنامه‌هاي پويانمايي ژاپني به تمامي افراد در منطقه مورد نظر است. اين شبكه در حال حاضر با مالكيتValkyrie Media Partners فعاليت مي‌كند. بسياري از پويانمايي‌هاي اين شبكه براي مخاطبان 13+ سال پخش مي‌شود.

 

 

نام شبكه
Cartoon Network
كشور
ايالات متّحده
زبان
انگليسي
ماهواره
Hotbird 13B
تاريخ آغاز به كار
١۹۹۲
فركانس
10949/V/27500
آدرس اينترنتي

 

«شبكه كارتون» يا Cartoon Networkاز نخستين شبكه‌هاي تلويزيوني تخصصي قالب پويانمايي در ايالات متحده بوده است. مالك اين شبكه تلويزيوني شركت رسانه‌اي Turner Broadcasting System، يكي از شركت‌هاي وابسته به Time Warner، است. مخاطبان آن از همه گروه‌هاي سني هستند. اين شبكه دفاتري در شهرهاي آتلانتا، نيويورك و لس‌آنجلس دارد.

 

 

نام شبكه
Hero
كشور
فيليپين
زبان
تاگالوگ
ماهواره
Intelsat 906
تاريخ آغاز به كار
۲٠٠۵
فركانس
4094/H/27500
آدرس اينترنتي

 

دفتر شبكه تلويزيوني Hero در شهر كزون فيليپين قرار دارد. اين شبكه به شركت Creative Programs، از شركت‌هاي وابسته به ABS-CBN، تعلق دارد. برنامه‌هاي اين شبكه شامل پويانمايي‌هاي دوبله شده به تاگالوگ (زبان مردم فيليپين) و هدف اين برنامه‌ها بيشتر گروه سنّي جوان است. بسياري از برنامه‌هاي اين شبكه سال‌ها پيش از راه اندازي آن، به وسيله شركت ABS-CBN توليد شده‌اند.

 

 

نام شبكه
Nicktoons
كشور
ايالات متحده
زبان
انگليسي
ماهواره
EchoStar 15
تاريخ آغاز به كار
۲٠٠۲
فركانس
12384/L/21500
آدرس اينترنتي

 

Nicktoons شبكه‌اي امريكايي به مالكيت شركت رسانه‌اي Viacom است. اين شبكه در نخستين روزهاي ماه مي سال ۲۰۰۲ با عنوان Nicktoons TV راه اندازي شد و سپس در سال ۲۰۰9 بهNicktoons تغيير نام داد. Nicktoons خدماتي مشابه با ديگر مجموعه شبكه‌هاي Nickelodeon ارائه داده و به صورت ۲۴ ساعته برنامه‌هاي پويانمايي پخش مي‌كنند. دفتر مركزي اين شبكه در شهر نيويورك است.

 

 

نام شبكه
Boomerang
كشور
انگلستان
زبان
انگليسي
ماهواره
Astra 4A
تاريخ آغاز به كار
۲٠٠٠
فركانس
12092/V/27500
آدرس اينترنتي

 

اين شبكه تلويزيوني برنامه‌هاي پويانمايي را در انگلستان و جمهوري ايرلند پخش مي‌كند. Boomerang در ۲۷ مي سال ۲٠٠٠ راه اندازي شد. مالك آن Turner Broadcasting System، يكي از شركت‌هاي وابسته به Time Warner، است. هم اكنون اين شبكه يكي از محبوب‌ترين شبكه‌هاي شركت رسانه‌اي Turner Broadcasting System در انگلستان است.

 

 

نام شبكه
Pogo TV
كشور
هند
زبان
انگليسي و زبان‌هاي هندي
ماهواره
Intelsat 10
تاريخ آغاز به كار
۲٠٠۴
فركانس
3974/H/19500
آدرس اينترنتي

 

اين شبكه در سال ۲٠٠۴، به وسيله شركت رسانه‌اي Turner Broadcasting ، كه زيرمجموعه‌هاي شركت Time Warner است، در هند ايجاد شد. هدف اين شبكه فقط پخش برنامه‌هاي پويانمايي بود و دفتر مركزي آن در شهر بمبئي است. برنامه‌هاي اين شبكه به زبان‌هاي مختلف هندي و نيز انگليسي توليد مي‌شود. نسخه‌هايي از اين شبكه كه در خارج از هند پخش مي شوند به زبان انگليسي هستند.

 

 

نام شبكه
Funimation Channel
كشور
ايالات متحده
زبان
انگليسي
ماهواره
Galaxy 23
تاريخ آغاز به كار
۲٠٠۵
فركانس
3832/V/4880
آدرس اينترنتي

 

اين شبكه يكي ديگر از شبكه‌هاي تخصصي پويانمايي با برنامه‌‌هاي دوبله شده به زبان انگليسي در امريكاي شمالي است. مالكين اين شبكه، شركت‌هاي FUNimation Entertainment و OlympuSAT هستند. در اين شبكه، برنامه‌ها به صورت پخش بر اساس درخواست يا VOD نيز ارائه مي‌شوند. به گزارش OlympuSAT (پخش‌كننده انحصاري شبكه)، تقريباً ۲۰ ميليون بيننده تلويزيوني در ايالات متحده به اين شبكه دسترسي دارند. اين شبكه از سال 2010 كليه برنامه‌هايش را با كيفيت HD پخش مي‌كند.

 

 

نام شبكه
Kids Station
كشور
ژاپن
زبان
ژاپني
ماهواره
Superbird C2
تاريخ آغاز به كار
١۹۹١
فركانس
12643/H/21096
آدرس اينترنتي

 

Kids Station شبكه‌اي تلويزيوني ويژه كودكان است كه پويانمايي پخش مي‌كند. اين شبكه در آوريل سال ١۹۹١ راه اندازي شد. Kids Station در طول شب، پويانمايي‌هايي براي بزرگسالان نيز دارد كه از جمله آن‌ها Narutaru، Genshiken و Rosario + Vampire است. ۶۷ درصد مالكيت سهام اين شبكه با شركت Mitsui & Co. ، ١۶ درصد با شركت Tokyo Broadcasting System ، ١۵ درصد با Jupiter Telecoms و ۲ درصد آن باHoripro است.

 

 

نام شبكه
Tfou
كشور
فرانسه
زبان
فرانسه
ماهواره
Hotbird 6
تاريخ آغاز به كار
١۹۹۷
فركانس
10834/V/27500
آدرس اينترنتي

 

شبكه تلويزيوني Tfou در سپتامبر ١۹۹۷ آغاز به كار كرد. از ابتداي فعاليت تا سال ۲٠۰۷ با نام TF! Jeunesse به فعّاليت پرداخته و در سال ۲٠۰۷ به Tfou تغيير نام داد. Tfou به وسيله گروه رسانه‌اي فرانسوي Groupe TF1 اداره مي‌شود. امروزه شمار زيادي از برنامه‌هاي پخش شده از اين شبكه، توليد خود شبكه هستند.

 

 

نام شبكه
Yoopa
كشور
كانادا
زبان
فرانسه
ماهواره
Nimiq 1
تاريخ آغاز به كار
۲٠١٠
فركانس
12545/R/20000
آدرس اينترنتي

 

Yoopa شبكه‌اي كانادايي است كه مخاطبان آن، كودكان پيش‌دبستاني سنين ۲ تا ۶ سال هستند. در حقيقت اين شبكه شبكه‌اي فوق‌تخصصي در قالب پويانمايي و گروه سنّي خردسال است. مالكيت اين شبكه با شركت ارتباطات كانادايي Groupe TVA از زيرمجموعه‌هاي Quebecor Media است. اين شبكه دفاتري در شهرهاي مونتريال (Montreal) و كبك (Quebec) دارد. برنامه‌هاي اين شبكه با اهداف آموزشي براي رشد و پيشرفت كودكان و تقويت حس اعتماد به نفس آنان عمل مي‌كنند.

 

 

نام شبكه
Space Power
كشور
سوريه
زبان
عربي
ماهواره
Nilesat 102
تاريخ آغاز به كار
۲٠٠۸
فركانس
12015/V/27500
آدرس اينترنتي

 

Space Power شبكه تلويزيوني عربي است كه پويانمايي براي جوانان پخش مي‌كند. اين شبكه كار خودش را در مارس ۲٠٠۸ در شهر دمشق آغاز كرد. محتواي اوليه اين شبكه از طريق شركت Al Zuhra در شهرهاي دمشق و دُبي تأمين مي‌شد. اين شبكه در حال حاضر ۵٠ برنامه متنوع به طور هفتگي دارد و از آنجا كه جوانان دنياي عرب به پويانمايي‌هاي ژاپني دوبله شده علاقه دارند، اين شبكه با استقبال مخاطبانش همراه شده است.

 

 

نام شبكه
Toon Disney Italia
كشور
ايتاليا
زبان
ايتاليايي
ماهواره
Hotbird 13B
تاريخ آغاز به كار
2004
فركانس
12034/V/29900
آدرس اينترنتي

 

اين شبكه نسخه ايتاليايي مجموعه شبكه‌هاي Toon Disney بود كه به طور تخصصي پويانمايي پخش مي‌كرد. امروزه بسياري از نسخه‌هاي اين مجموعه شبكه‌ها با شبكه جديدتر Disney XD جاي‌گزين شده‌اند اما نسخه زبان‌هاي ايتاليايي و برخي ديگر از زبان‌هاي آن همچنان فعال هستند. اين شبكه توليدهاي شركت ديزني را با دوبله ايتاليايي پخش مي‌كند.

 

 

نام شبكه
Persian Toon
كشور
انگلستان
زبان
فارسي
ماهواره
Hotbird 6
تاريخ آغاز به كار
2012
فركانس
12332/H/27500
آدرس اينترنتي

 

اين شبكه يكي از رقباي اصلي شبكه پويانمايي سيماي جمهوري اسلامي ايران است. شبكه Persian Toon از لندن پخش مي‌شود و بيشتر برنامه‌هاي آن، توليدهاي خارجي دوبله‌شده است.

 

 

نام شبكه
TRT Çocuk
كشور
تركيه
زبان
تركي
ماهواره
Turksat 2A
تاريخ آغاز به كار
١۹۹۰
فركانس
11918/V/24440
آدرس اينترنتي

 

TRT Çocuk كه از شبكه‌هاي شركت تلويزيوني و راديويي تركيه است كه پويانمايي براي كودكان پخش مي‌كند. از جمله اين پويانمايي‌ها مي‌توان به Charlie and Lola، Yaz Kampi و Nano Boy اشاره كرد. دفتر مركزي TRT Çocuk در شهر آنكارا است. TRT Çocuk پيش از اين با عنوان TRT 4 نيز شناخته مي‌شد.

 

 

نام شبكه
Hungama
كشور
هند
زبان
هندي، تاميل و تلوگو
ماهواره
Intelsat 20
تاريخ آغاز به كار
2004
فركانس
3714/V/3000
آدرس اينترنتي

 

شركت UTV Software Communications اين شبكه تخصصي پويانمايي هندي را در شهر بمبئي تأسيس كرد، اما دو سال پس از آن به شركت ديزني فروخته شد. در سال 2011 نيز شركت ديزني، اين شركت هندي را خريداري كرد. شبكه Hungama كمك شاياني در زمينه بازاريابي توليدهاي ديزني در هند بين كودكان و خردسالان كرد. اين شبكه سه نسخه به سه زبان هندي دارد.

 

 

نام شبكه
Gulli
كشور
فرانسه
زبان
فرانسوي
ماهواره
Hotbird 13C
تاريخ آغاز به كار
۲۰۰۵
فركانس
12692/H/27500
آدرس اينترنتي

 

اين شبكه تلويزيوني فرانسوي كه به پخش پويانمايي ويژه كودكان مي‌پردازد، در نوامبر سال ۲۰۰۵ راه اندازي شد. Gulli پيش از اين با عنوان Gulliver شناخته شده بود. اين شبكه يكي از متنوع‌ترين شبكه‌هاي فوق‌تخصصي در قالب پويانمايي و گروه سني كودك و خردسال است.
1. Creeber, G (2008). The Television Genre Book. 2nd Ed. London: Palgrave Macmillan.
2. Rowley, L. & Tashiro, H & Dawson, C. & Ihlwan, M. Business Week, New York June 27, 2005.
3. Sony Animation, July 11, 2008.
4. جهت تکميل اطلاعات، از خوانندگان علاقه‌مند دعوت مي‌شود در صورت داشتن هرگونه اطلاع بيشتري در اين زمينه موارد را از طريق رايانامه‌: ctm@irc.ir به فصل‌نامه منعکس نمایند تا در شماره‌هاي آينده به ‌نام خود آنان درج گردد.
5. http://www.bcdb.com/

نظرات
ارسال نظر